2014

IPO-DM-2014

IPO

Spar-DM-2014

Spår

Sök-DM-2014

Sök

Rapport-DM-2014

Rapport

Lydnad-DM-2014

Lydnad

Bruks IPO Annica Göransson, KBK Rambow*s Boggie 1 int
  Skydd  -  -  -
  Spår Britt-Marie Andersson , KMSBK Sherlock´s Tip In 3 int
  Sök Ann Högberg, UBK Mandylike´s Pommac 1 int
  Rapport  Maria Pettersson, TBK Storlurs Blixtra 1 int
  Lydnad Mariah Andersson , EBK Cukid´s Guru 1 int
 DM Bruks Lagpris Knivsta BK 3 int
 Agility Small Cili Blomgren, Uppsala LKK Thea
  Medium Patrik Rosendal, KBK Sam
  Large Malin Elfström, KBK Nick
 Rallylydnad   -  -  -

2013

Sok-DM-2013

Sök

Lydnad-DM-2013

Lydnad

  IPO -  -  -
  Skydd -  -  -
  Spår Anna Lindblom, EBK Molars Blossa 3 int
  Sök Sandra Jansson, KBK Reedsweeper´s Blue Steel 1 int
  Rapport -
  Lydnad Ann Svensson, BHBK Fia-Friends Rina-Rivig 1 int
 DM Bruks Lagpris Knivsta BK 2 int
 Agility Small Aurora Hultqvist, UHVLKK Nova
  Medium Patrik Rosendal, KBK En-Sam
  Large Malin Elfström, KBK Swift
 Rallylydnad Diana Huuki, MSBK Akke

2012

Sok-DM-2012

Spår

Sok-DM-2012

Sök

Lydnad-DM-2013

Lydnad

IPO -  -  -
  Skydd -  -  -
  Spår Anna Lindblom, EBK Molars Blossa 2 int
  Sök Sandra Jansson, KBK Justlike Prins Nikolai 2 int
  Rapport -
Lydnad Malin Karlsson, BHBK Gränsvallarens Sam 1 int
DM Lagpris Bro-Håbo BK 1 int

2011

IPO -  -  -
  Skydd -  -  -
  Spår Anna Lindblom, EBK Molars Blossa 2 int
  Sök Sandra Jansson, KBK Justlike Prins Nikolai 2 int
  Rapport -
Lydnad Malin Karlsson, BHBK Gränsvallarens Sam 1 int
DM Lagpris Bro-Håbo BK 1 int

2010

IPO - - -
Skydd Frida Wallén, EBK Blackneck's A'Best 1 int
Spår Anna Lindblom, EBK Molars Blossa 1 int
Sök - - -
Rapport Britt-Marie Andersson, MSBK Hinnared's Bonnie 2 int
Lydnad Marie Blomfeldt, TBK Ullbitens Alice 1 int
 DM Bruks Lagpris Tierp BK 18 p 2 int
 Agility Small Rikard Isoluoma, BHBK Lova
  Medium Jennifer Engström, TBK Joy
  Large Malin Elfström, KBK Swift

2009

IPO Emma Svensson, EBK Blackneck´s Xa 1 int
Skydd Thomas Wiehen, ÖBK Mallekraft´s B´Baxa 2 int
Spår Sandra Jansson, KBK Justlike Prins Nikolai 1 int
Sök Malin Hagberg, BHBK Loveborgs Alva 1 int
Rapport Britt-Marie Andersson, MSBK Hinnared´s Bonnie 1 int
Lydnad Anna Jansson, MSBK Vallhunden Kent 1 int
DM Lagpris Märsta-Sigtuna BK 23 p 1 int

2008

Skydd Thomas Wiehen, ÖBK Mallekraft´s B´Baxa 1 int
Spår Britt-Marie Andersson, KBK Hinnared´s Bonnie 1 int
Sök - - -
Rapport Britt-Marie Andersson, KBK Hinnared´s Bonnie 3 int
Lydnad Gunhild Pöyhönen, TBK Memoars Orissa 1 int
 DM Bruks Lagpris Tierp BK 22 p 1 int
 Agility Small Rikard Isoluma, BHBK Lova
  Medium Sandra Håkansson, BHBK Joker
  Large Eva Karlsson, KBK Sia

2007

Skydd Petra Edström, BHBK Turbaz Fado 1 int
Spår Lena Andersson, MSBK Vänerbo Occra 1 int
Sök - - -
Rapport Britt-Marie Andersson, KBK Hinnared´s Bonnie 2 int
Lydnad Sandra Jansson, KBK Memoars Immer 2 int
DM Lagpris Knivsta BK 19 p 1 int

2006

Skydd - - -
Spår Tomas Ivarsson, TBK Andros av Nangijala 3 int
Sök - - -
Rapport Britt-Marie Andersson, KBK Hinnared`s Bonnie 1 int
Lydnad Nancy Nilsson, RBK Kelliegårdens Heavenly Hill 2 int
 DM Bruks Lagpris Tierp BK 3 int
 Agility Small Lisa Lindberg, KBK
  Medium Malin Elfström, KBK
  Large Eva Karlsson, KBK

2005

Skydd Camilla Berg, VBK Lei-Anns Tilda 1 int
Spår Jonny Olsson, TBK Dobwind´s Clipper 1 int
Sök Sandra Jansson, KBK Memoars Immer 2 int
Rapport Anneli Arthursson, TBK Wise´s Urax 2 int
Lydnad Malin Karlsson, BHBK Gränsvallarens Emil 1 int
DM Lagpris Tierp BK 2 int
 Agility Small Anna Müller, VBK
  Medium Malin Elfström, KBK
  Large Eva Karlsson, KBK

2004

Skydd - - -
Spår Thomas Ivarsson, TBK Andros av Nangijala 2 int
Sök Sandra Jansson, KBK Memoars Immer 1 int
Rapport Anneli Arthursson, TBK Wise´s Urax 1 int
Lydnad Nancy Nilsson, RBK Kelliegårdens Heavenly Hill 1 int
DM Lagpris Tierp BK 1 int
 Agility Small Sara Claesson, BHBK
  Medium Malin Elfström, KBK
  Large Peter Jonsson, BHBK

2003

Skydd Gunnel Ferm, BHBK Zagal´s Zorro 1 int
Spår Thomas Ivarsson, TBK Andros av Nangijala 1 int
Sök Thomas Lindgren, KBK Newstory Dajm 1 int
Rapport Thomas Ivarsson, TBK Andros av Nangijala 1 int
Lydnad A-C Andersson, BHBK Gränsvallarens Emil 1 int
DM Lagpris Bro-Håbo BK 1 int
 Agility Small Eva Karlsson, KBK
  Medium Patrik Rosendahl, KBK
  Large Ann Björkenius, KBK

2002

Skydd - - -
Spår Karin Lindblom, BHBK Dittegårdens Unna 3 int
Sök - - -
Rapport Lena Sundqvist, KBK Birkelands Tabasco 1 int
Lydnad Sandra Jansson, KBK Memoars Immer 1 int
DM Lagpris Knivsta BK 1 int
 Agility Small Sarah Taubes, BHBK
  Medium Sandra Håkansson, BHBK
  Large Birgitta Bergström, KBK

2001

Skydd Hans Ferm, BHBK Zagal´s Zorro 1 int
Spår Carina Högdahl, KBK Ingress Fantast 1 int
Sök Maud Holmström, RBK Memoars Faidon 3 int
Rapport Lena Rick, TBK Bartrix Fellow 3 int
  Lydnad A-C Andersson, BHBK Gränsvallarens Emil 3 int
 DM Bruks Lagpris Bro-Håbo BK 3 int
 Agility Mini Sara Taubes, BHBK India
  Fri Nalle Jansson, VBK Anna

2000 Agility

Mini Malin Elfström, KBK Iza
  Fri Johan Eriksson, VBK Casey

1999 Agility

Mini Mia Ekström, KBK Siri
  Fri Mia Öberg, KBK Wossie

1998 Agility

Mini Eva Karlsson, KBK Spencer
  Fri Inger Öhlin, KBK Chippen

Pris till framgångsrika bruksprovsekipage

2011 nr 16 Eva Kronholm, RBK Molars Skipper
2010
2009
2008
2007 nr 15 Marita Berg, KBK Svedens Era
2006 nr 14 Eva Kronholm, RBK Molars Skipper
nr 13 Britt-Marie Andersson, KBK Hinnared´s Bonnie
2005 -
2004 nr 12 Marita Berg, KBK
2003 -
2002 nr 11 Marita Berg, KBK
2001 nr 10 Sandra Jansson, KBK
nr 9 Gunnel Antehed, UBK
nr 8 Maud Holmström, RBK
2000 -
1999 -
1998 -
1997 nr 7 Maud Holmström, RBK
1996 -
1995 nr 6 Mats Larsson, TBK
1994 -
1993 nr 5 Lars-Ivar Jonsson, BHBK
nr 4 Gunnel Antehed, UBK
1992 -
1991 nr 3 Ulla Borg, RBK
1990 -
1989 nr 2 Ebba Svedenborg, VBK
nr 1 Marita Berg, KBK

Årets bästa bruksprovekipage

2011
2010
2009 Eva Kronholm, RBK Molars Skipper
2008
2007 Britt-Marie Andersson, KBK Hinnared´s Bonnie
2006 Britt-Marie Andersson, KBK Hinnared´s Bonnie
2005 Sandra Jansson, KBK Memoars Immer
2004 Tomas Ivarsson, TBK Andros U av Nangijala
2003 Ulrika Erlingsson, RBK Widomain China Jasmine De La Sa
2002 Sandra Jansson, KBK Momoars Immer
2001 Maud Holmström, RBK Memoars Faidon
2000 Maud Holmström, RBK Memoars Faidon
1999 Maud Holmström, RBK Memoars Faidon

Vandringspris till vinnande hund vid DM för tjänste-, bevakning-, respektive räddningshund

Upplandsdistriktets vandringspris till bästa HV-hund vid DM

2003 Liselott Bertilsson, TBK
2002 Siw Rüden, MSBK
2001 Siw Rüden, MSBK
2000 Tommy Nilsson, UBK

Upplandsdistriktets vandringspris till bästa FV-hund vid DM

2003 Merja Söderlund, EBK
2002 Siw Rüden, MSBK
2001 Merja Söderlund, EBK
2000 Tord Hortlund, UBK

Upplandsdistriktets vandringspris till bästa räddningshund vid DM

2003 Susanne Wennman, UBK
2002 Birgitta Kornberg, MSBK
2001 Birgitta Kornberg, MSBK
2000 Susanne Andersson, MSBK

Sigtuna kommuns VP till bästa klubb vid SBK Upplandsdistriktets DM för räddningshundar

2003 -
2002 Märsta-Sigtuna BK
2001 Märsta-Sigtuna BK
2000 Märsta-Sigtuna BK

Upplandsdistriktets vandringspris till bästa bevakningshundlag vid DM (F16-priset)

2003 Enköpings BK
2002 Enköpings BK
2001 Enköpings BK
2000 Uppsala BK

Upplandsdistriktets vandringspris till bästa räddningshundlag vid DM (Viktoria priset)

Märsta-Sigtuna - Fulltecknat

Sigtuna kommuns VP till bästa klubb vid SBK Upplandsdistriktets DM för räddningshundar

2003 -
2002 Märsta-Sigtuna BK
2001 Märsta-Sigtuna BK
2000 Märsta-Sigtuna BK